Co można dodawać do yerby?

Co można dodawać do yerby?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Historia Yerby

Yerba mate to nic innego jak wysuszone (czasami świeże), a następnie zmielone liście oraz patyczki ostrokrzewu paragwajskiego, które są wykorzystywane do robienia naparu popularnego w szczególności w Ameryce Południowej (Paragwaj, Urugwaj, Brazylia, Argentyna), jak i w niektórych krajach Bliskiego Wschodu (Syria, Liban). Ostrokrzew paragwajski to bowiem roślina, która w Ameryce Południowej wykorzystywana jest podobnie jak herbata w Europie. Yerba jest nazywana herbatą paragwajską bądź jezuicką. Jezuitom bowiem przypisuje się nazwę yerba mate, od przekształcenia łacińskiego słowa herba- ziele, oraz mati- tykwa. To oni także rozpowszechnili yerbę w Europie. Historia napoju sięga XVII wieku, gdzie jej pierwszymi konsumentami było plemię Indian z dorzecza Parany. Docenili oni yerba matę za jej niezwykłe właściwości. Rzucie liści ostrokrzewu zmniejszało zmęczenie, działając pobudzająco, łagodziło uczucie głodu oraz zapewniało jasność umysłu.

Z czym pić Yerba Mate?

Yerba mate jest herbatą orzeźwiająca, występującą w różnych odsłonach. Dla osób nie przepadających za jej naturalnym smakiem i aromatem zawsze pozostaje możliwość jej modyfikacji i eksperymentów smakowych poprzez liczne dodatki. Oto kilka propozycji:

  • Cukier i miód. Większość z nas preferuje słodką herbatę lub kawę. Najlepiej posłodzić na początku samą wodę.
  • Anyż. Również często stosowany w mieszankach leczniczych
  • Mleko. Mleko z yerba mate to wbrew pozorom nie rzadkość! Niektóre rejony Argentyny słyną z parzenia yerby wyłącznie na mleku.
  • Kokos i cynamon. Idealnie wzbogacą smak napoju.
  • Cytryna. Popularna również z yerba mate, kawałki cytryny są często dodawane do zimnej herbaty.

    Wybór dodatków jest oczywiście znacznie większy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do yerby dodać także kostki lodu (podobno im zimniejsza tym lepsza), soki owocowe i miętę. Będą wspaniałym dodatkiem smakowym, a ponadto leczniczym. Warto na początek pokusić się o klasyczne Pajarito yerba mate 1kg i przekonać się samemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*