Zioła – ich wszechstronne zastosowanie

Zioła – ich wszechstronne zastosowanie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Flora Polski to bogactwo leczniczych ziół. Wykorzystuje się je w gastronomii, kosmetologii oraz coraz popularniejszej fitoterapii zajmującej się wykorzystywaniem roślin leczniczych w profilaktyce i terapii chorób. Zioła można stosować w postaci rozpowszechnionych, wszelakich naporów do picia oraz poprzez waporyzację.

Waporyzacja

Metoda ta charakteryzuje się wysoką wydajnością i oszczędnością ze względu na wykorzystywanie tej samej ilości ziół jak w przypadku naparów, a jednocześnie takiej samej efektywności. Urządzeniem wykorzystywanym w waporyzacji jest vaporizer, którego zasada działania pozwala na bezdymną inhalację. Dzieje się tak, ponieważ zioła są tylko podgrzewane do ich optymalnej temperatury bez konieczności spalania i uwalniania przy tym substancji toksycznych. Najpopularniejsze zioła stosowane w waporyzacji to:

– mięta pieprzowa – wspomaga trawienie;

– lawenda wąskolistna – działa przeciwdepresyjnie;

– melisa lekarska – relaksuje, pomaga w zasypianiu;

– chmiel zwyczajny – działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie;

– susz konopny CBD – łagodzenie bólu, stresu, pobudzenie apetytu.

Oprócz omówionych wyróżniamy jeszcze inne zioła warte uwagi takie jak: eukaliptus, werbena, waleriana, szałwia, krwawnik, dziurawiec, lipa, trawa cytrynowa, rumianek oraz wiele innych.

Warto wspomnieć, że niezbędnym gadżetem dla osób stosujących waporyzację będą młynki. Przede wszystkim będzie to duża oszczędność dla czasu, ponieważ o wiele łatwiej jest posługiwać się zmielonymi ziołami. Rozdrobnienie suszu pozwoli również polepszyć uwalniany aromat i smak, a podczas ogrzewania w vaporizerze gwarantuje równomierne rozchodzenie się ciepła.

Gastronomia

Zioła bardzo często są również wykorzystywane w gastronomii. Przede wszystkim nadają daniom niezwykłego smaku i aromatu, ale dodatkowo pozytywnie wpływają na procesy trawienne i metabolizm. Czerpiąc inspirację z kuchni włoskiej (pizze, makarony, pesto i sosy) absolutnie niezbędnymi ziołami będą bazylia oraz oregano, natomiast dla miłośników kuchni polskiej niezastąpiony będzie majeranek, koperek, ziele angielskie i liście laurowe. Wyrazistym smakiem charakteryzuje się kolendra wykorzystywana w daniach meksykańskich i chińskich oraz mięta stosowana najczęściej jako dodatek do deserów i napojów.

Kosmetologia

Również w tej dziedzinie zioła są niezastąpionym elementem pielęgnacji m.in. skóry oraz włosów. Substancje aktywne zawarte w ziołach mają działanie łagodzące, przeciwzapalne i oczyszczające. Naturalne kosmetyki możemy kupić we wszystkich drogeriach, ale także po zebraniu odpowiednich składników skomponować gotowy produkt w domu. Najpopularniejsze zioła stosowane w kosmetologii to:

– rumianek – działa łagodząco, polecany do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii;

– pokrzywa – tonizuje i regeneruje skórę;

– nagietek – działa kojąco i przeciwzapalnie;

– szałwia – hamuje wypadanie włosów;

– rozmaryn – stymuluje cebulki włosowe.

Świeże lub ususzone zioła możemy dostać w wielu sklepach stacjonarnie oraz online, ale również można wyhodować swój własny, domowy ogródek, który zawsze będziemy mieli pod ręką.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*