Ostropest plamisty to jednoroczna śródziemnomorska roślina z rodziny astrowatych o właściwościach antyhepatotoksycznych. Dzięki zawartości flawonolignanów pozwala dostarczyć sporej ilości sylimaryny wykazującej działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe.
Sposób na dolegliwości wątrobowe i wsparcie chemioterapii
Nasiona ostropestu częstokroć przez specjalistów bywają nazywane cudem ziołolecznictwa. Nazwę tą zawdzięczają prozdrowotnemu kwasowi linolowemu, sterolom z tekoferolami i fosfolipidom. Najczęściej stosowane są w formie oleju, jako zmielone w kapsułkach lub w postaci sproszkowanej. Całościowo łagodzą stres oksydacyjny i przyczyniają się do zmniejszenia stężenia bilirubiny. Stymulują proces syntezy glutationu – białka przeciwutleniającego, przy okazji normalizując biochemiczne parametry krwi takie jak AST, ALT, GGT. Pełnią pomocną rolę w endometriozie, krwawieniach z nosa i jelita grubego. W leczeniu nowotworów hamują szybki wzrost i podział komórek rakowych. Są świetnym suplementem profilaktycznym – redukują problemy trawienne, łaknienie, a ponadto eliminują wzdęcia i zgagi.
Atrakcyjną cenowo alternatywą dla przetworów z tytułowej rośliny jest nierafinowany olej rzepakowy. To niezwykle korzystny środek wykorzystywany u osób, które cierpią na schorzenia układu krwionośnego i kostnego. Bogaty w kwasy tłuszczowe DHA zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób ściśle powiązanych z mózgiem – Alzheimera i zaburzeń pamięci. Więcej informacji na jego temat można znaleźć na stronie https://olejarnia-gaja.pl/baza-wiedzy/oleje/rzepakowy/nierafinowany-wlasciwosci/.