Budowa domu to inwestycja, która wiąże się ze sporym wydatkiem, nic więc dziwnego, że przeważająca większość inwestorów stara się znaleźć oszczędności. Są jednak elementy, na których oszczędzać nie warto.
Zbudowanie domu to nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla inwestora, który w tym przypadku powinien wykazać się sporą wiedzą i umiejętnościami analitycznymi. Przydatna okaże się także anielska cierpliwość i stalowe nerwy.
Pierwszym krokiem umożliwiającym rozpoczęcie inwestycji, jest zakup bądź wykonanie projektu, nota bene, stanowiącego bazę wyjściową dla działań budowlanych. Dobry projekt to podstawa, dlatego nie należy na nim oszczędzać podobnie jak na materiałach budowlanych, gdyż od nich zależy trwałość i funkcjonalność budynku.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niepodważalny jest fakt, że budynek mieszkalny będzie służył przez długie lata, dlatego też powinien być wykonany solidnie, rzetelnie i fachowo. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość zakupu materiałów budowlanych podczas akcji promocyjnych – jest to najprostszy i jednocześnie skuteczny sposób, aby połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym.
Większość osób kojarzy inwestycję budowlaną przede wszystkim z wylaniem fundamentów i stawianiem murów. Przyznać należy, że jest najbardziej widoczna część prac budowlanych, nie mniej jednak równie ważne jest wykończenie domu, obejmujące zarówno część zewnętrzną, jak i jego wnętrze.
Istotna kwestią okazuje się odpowiedni wybór stolarki okiennej i drzwiowej. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz alternatywnych propozycji, wydawać się więc może, że znalezienie optymalnego rozwiązania nie powinno stanowić problemu. Trzeba pamiętać, że dobrze dobrane i odpowiednio zamontowane okna zapewnią pożądane ciepło i naświetlenie, pełniąc jednocześnie funkcję estetyczną.
Trudno mówić w tym przypadku o realnych oszczędnościach – tańsze modele często oznaczają niższą jakość, krótszą żywotność i wyższe rachunki za ogrzewanie. Chcąc uniknąć niepotrzebnych problemów i nerwów, lepiej zainwestować w dobrej jakości, energooszczędne okna trzyszybowe z ciepłym profilem.
Ważnym elementem są także szeroko rozumiane akcesoria, do których należą m.in. kotwy do montażu okien, wykorzystywane zarówno podczas wstawiania okien, jak i drzwi balkonowych. Rozwiązania te są produkowane z stalowej, ocynkowanej i przetłoczonej blachy. Odpowiednio dobrane pozwolą bezproblemowo przytwierdzić ościeżnice do muru, zapewniając jednocześnie prawidłowy montaż okna, jego trwałość i funkcjonalność.
Dobrym rozwiązaniem są także wewnętrzne i zewnętrzne taśmy izolacyjne, które dopełniają standardowe opianowanie, pełniąc przede wszystkim funkcję termiczną, eliminują mostki i wilgotność.
Trzeba mieć na uwadze, że zewnętrzne uszczelnianie okna to działanie, które zapewnia optymalną ochronę wnętrza szczeliny przed wilgocią z zewnątrz (np. opadami atmosferycznymi), umożliwiając jednocześnie przenikanie wilgoci z wnętrza budynku na zewnątrz. Uszczelnianie wewnętrzne zapobiega natomiast przenikaniu pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku do zewnętrznej warstwy izolacyjnej, dlatego też należy zadbać o to, aby stosowane podczas prac montażowych materiały posiadały właściwości paroizolacyjne i odpowiednią elastyczność.
Nietrudno zauważyć, że okna należą do droższych elementów domu, nie mniej jednak stanowią one podstawowe źródło światła dziennego, w związku z czym nie należy oszczędzać na ich rozmiarze – małe okna mogą przyczynić się do tego, że pomieszczenie będzie ponure i zaciemnione, wymagając jednocześnie większej ilości światła sztucznego.
Decydując się na duże połacie szklane w prosty sposób można zwiększyć ilość światła dziennego – rozwiązanie to pozwala optymalnie rozjaśnić poszczególne pomieszczenia, podkreślając jednocześnie ich charakter i estetykę.
Przydatnym narzędziem podczas prac budowlanych są także wykonane z twardego PCV kątowniki samoprzylepne. Na rynku dostępne są rozwiązania wyposażone w piankową taśmę samoprzylepną oraz bez pianki W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać rozwiązanie o odpowiedniej szerokości np. na https://sklep.grupamagnum.eu/pl/katowniki-samoprzylepne-z-pcv-25-25×15-mm-1-tasma.html.
Kątowniki stosowane są przede wszystkim do maskowania szczelin w murze oraz do wykańczania parapetów – w znaczny sposób przyspieszają i ułatwiają obróbkę po montażu okna. Można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku oraz przycinać w pod dowolnym kątem za pomocą specjalnych nożyc.
Odpowiednia termoizolacja budynku zapobiega nadmiernemu wydalaniu ciepła, czego efektem są niższe rachunki za ogrzewanie. Planując ocieplenie murów, warto wybrać styropian o właściwym współczynniku przewodzenia ciepła – można wówczas uzyskać doskonałe parametry cieplne przy jednoczesnym zastosowaniu cieńszej warstwy izolacyjnej. Istotnym czynnikiem jest w tym przypadku konstrukcja ściany. Równie ważne jest odpowiednie ocieplenie dachu – w tym przypadku najlepiej umieścić pomiędzy krokwiami wełnę mineralną lub piankę poliuretanową.