Rodzaje aktualnie dostępnych środków opału mieszkań są całkiem zróżnicowane, jednak należy liczyć się z tym, iż duża część z nich jest szkodliwa dla środowiska. Opalanie węglem czy koksem powoduje wytwarzanie się negatywnych dla natury oparów i substancji, a także paliwa te nie mogą się pochwalić najwyższymi mocami opałowymi. Coraz bardziej popularny ruch proekologiczny powoduje, iż bardziej powszechne stają się opały wcześniej należące do grup niszowych – jednak oprócz ekologicznego czynnika ważna jest i cena.
Jeśli chodzi o opał o jednym z najniższych kosztów zakupu to warto wymienić pellet (sprawdź: pellet cena) – jest on najbardziej ekologiczny i neutralnym dla środowiska paliwem, a także reprezentuje sobą całkiem spore możliwości cieplne. Nie wytwarza także dużej ilości popiołu, dzięki małej zawartości siarki podczas palenia go. Jednakże, bardziej niż pellet w Polsce popularny jest brykiet – jest to standardowa mieszanka węgla kamiennego oraz brunatnego, co ułatwia jego rozpalanie. Charakteryzuje się szerokim zastosowaniem, gdyż nadaje się także do kominków domowych czy pieców centralnego ogrzewania, tutaj w połączeniu z drewnem. Niezmierną zaletą brykietu jest jego całkowite spalanie się oraz niska zawartość popiołu, co ważne podczas spalania dochodzi do bardzo małej emisji dymu, a sam opał utrzymuje żar przez długie godziny (tona brykietu oscyluje w okolicach 750-800 złotych).
Kolejną, proekologiczną opcją może być ekogroszek power. Nie należy on do modeli najtańszych, jednak zdecydowanie jest bardziej opłacalny niż ogrzewanie gazowe. Jego cena waha się w zakresie od 700 do 900 złotych za tonę. W przypadku stosowania ekogroszku liczyć się musimy także z zakupem specjalistycznego kotła oraz starannym doborem dostawców opału, gdyż zanieczyszczony ekogroszek nie osiągnie, tak cennych i wysokich wyników spalania, jakie powinien mieć. Inną propozycją może być zainwestowanie w opalanie orzechem, czyli kolejnym rodzajem węgla kamiennego. Ma całkiem sporą kaloryczność, co pozwala mu osiągnąć dobre wyniki spalania oraz pali się długo i intensywnie. Cena za tonę to 600-650 złotych.