Kari Shea/unsplash.com
W transporcie niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie zabezpieczenie towarów na czas ich przewozu. Jest to konieczne ze względu na ryzyko uszkodzenia wynikające z nieustannych wstrząsów w trakcie jazdy. Sposób zamocowania ładunku jest w dużej mierze uzależniony od jego rodzaju, rozmiaru, wagi, a także typu nadwozia pojazdu. Jeśli zależy nam na przetransportowaniu jakiejś rzeczy szybko i w pełni bezpiecznie, możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej TSL Nordic.
Do zabezpieczania towarów wykorzystuje się metodę blokującą albo mocującą. Ta pierwsza polega na umiejętnym ułożeniu ładunków w taki sposób, aby nawzajem się blokowały, opierając o stałe elementy konstrukcyjne danego pojazdu (np. samochodu ciężarowego z naczepą). W celu zwiększenia poziomu stabilności i jeszcze większej redukcji wolnej przestrzeni stosuje się dodatkowo różnorodne materiały pomocnicze, takie jak choćby belki rozporowe, kliny, specjalne klocki, poduszki powietrzne oraz płachty wyposażone w odciągi.
Z kolei w metodzie mocującej kluczowe znaczenie mają pasy tekstylne, stalowe łańcuchy (koniecznie klasy 8 albo 10) i grube liny, za pomocą których przymocowuje się towary do skrzyni ładunkowej. Rezultatem jest ich maksymalne dociśnięcie, co pozwala zniwelować ryzyko przesuwania się podczas jazdy. W tym przypadku do napinania służą korby oraz grzechotki zróżnicowane pod względem długości ramienia.
Metoda blokująca jest zazwyczaj stosowana do zabezpieczania przesyłek drobnicowych (umieszczonych w paczkach, drewnianych skrzyniach i na paletach), natomiast metoda mocująca sprawdza się przede wszystkim w takiej dziedzinie, jak transport maszyn i towarów ponadgabarytowych. Jeśli chodzi o te dwa ostatnie rodzaje ładunków, to dodatkowo niezbędne jest przeprowadzenie ich precyzyjnej oceny technicznej i zastosowanie podestów, stojaków, kratownic oraz mat antypoślizgowych. W przeciwnym razie istnieje spore zagrożenie, że nie uda się ich dowieźć w nienaruszonym stanie do punktu docelowego.