Jak dobrze oddać proporcje ludzkiej sylwetki podczas rysowania?

Jak dobrze oddać proporcje ludzkiej sylwetki podczas rysowania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Malarstwo i rysowanie, to niezwykłe pasje które można rozwijać w każdym wieku. Poza tym, że sprawiają wiele przyjemności i satysfakcji, to również rozwijają spostrzegawczość, cierpliwość oraz opanowanie. Przeszkodą na drodze rozwoju tej pasji stoi jednak często brak odpowiedniego warsztatu. W przypadku ludzkich postaci, jest to choćby zachowanie proporcji ciała. Wyjaśniamy, jak się tego nauczyć.

Rysować każdy może?

Nauka rysowania może być początkiem wspaniałej, artystycznej przygody. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym czy jest to zajęcie dla Ciebie, nie ma innego sposobu niż przekonanie się o tym, chwytając ołówek i kartkę papieru. Oczywiście, nie każdy z nas jest obdarzony wrodzonym talentem, ale nie oznacza to wcale, że musi zrezygnować z rysowania. Wystarczy cierpliwie próbować i szkolić swój warsztat. Rysunek wymaga bowiem znajomości pewnych zasad, które sprawiają, że znacznie realistyczniej odwzorowujesz rzeczywistość. A jednym z takich elementów jest właśnie nauka rysowania postaci, czego można dowiedzieć się także podczas różnego rodzaju warsztatów.

Proporcje od podstaw

Rysowanie człowieka może na początku stwarzać wiele problemów, a dotyczą one w dużej mierze proporcji ciała. Jak je wymierzyć, żeby były zgodne z rzeczywistością? Zawsze należy obrać sobie jakiś punkt odniesienia. Szkoły rysunku zazwyczaj doradzają tu głowę modela lub danej postaci ze zdjęcia czy ilustracji. Następnie, każdą część ciała należy przeliczać przez ilość owych głów. W przypadku całej sylwetki jest to najczęściej 7-8 głów w odniesieniu do dorosłego i 5-6, jeśli modelem jest dziecko. I przede wszystkim – nie zniechęcaj po pierwszych, mało udanych próbach. Z czasem na pewno dojdziesz do wprawy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*