Układ klimatyzacji w samochodzie jest wypełniony czynnikiem chłodniczym. Czynnik chłodniczy to substancja chemiczna, która pochłania ciepło i zamienia je w zimne powietrze. Jest on używany we wszystkich rodzajach klimatyzatorów, w tym w samochodach.
Czynnik chłodniczy nazywany jest również freonem, choć nazwa ta nie jest już używana przez większość producentów samochodów. Osoby zainteresowane zakupem odpowiedniego czynnika chłodniczego, mogą od razu nabyć zestaw do napełnienia klimatyzacji i zamontować go samego w swoim pojeździe.
Układ klimatyzacji działa w ten sposób, że zasysa powietrze z zewnątrz do samochodu przez przednią kratę, a następnie przepycha je przez urządzenie grzewcze lub chłodzące (w zależności od tego, czy używasz klimatyzacji czy nagrzewnicy) przed wysłaniem go do kabiny. Freon pochłania ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je do płynu chłodzącego w chłodnicy, dzięki czemu może on krążyć w bloku silnika i przekazywać ciepło do żeberek chłodnicy.
Jeśli w układzie klimatyzacji samochodu jest zbyt dużo freonu, może on spowodować wyciek do domu lub biura, gdy zaparkujesz samochód w zamkniętej przestrzeni. Dzieje się tak, ponieważ freon jest cięższy od powietrza, więc wszelkie wycieki będą opadać w kierunku podłogi, zamiast uciekać do atmosfery, jak to się dzieje w przypadku innych gazów.