Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest dzisiaj nieodłącznym kryterium pojawiającym się w wymaganiach na określone stanowisko pracy. Na wyższych szczeblach znajomość języka angielskiego jest absolutnym minimum i nie wystarczy wcale komunikatywny stopień użytkowania go. Posługiwanie się co najmniej poziomem B2 jest mile widziane, a biegła znajomość na poziomie native speakera jest najbardziej pożądana. Czy zatem znajomość języków obcych wpływa na karierę zawodową? Oczywiście, że tak.
Najlepiej rozpocząć już szlifowanie języka od najmłodszych lat w czym pomocne są liczne oferty szkół oraz prywatnych nauczycieli, którzy zamieszczają ogłoszenia typu: angielski dla dzieci w Krakowie lub szybka nauka języków w przystępnej cenie.
W niektórych przypadkach znajomość określonego języka, zdobyta np. poprzez kurs niemieckiego w Krakowie, jest po prostu ujęta w wymaganiach i dokładnie sprawdzana jest podczas rozmów kwalifikacyjnych. W tym wypadku spełnienie kryterium, którym jest komunikowanie się po niemiecku czy angielsku decyduje o zatrudnieniu. Kiedy jeszcze znajomość języków obcych wpływa na karierę zawodową?
Czasami w trakcie pełnienia określonego stanowiska okazuje się, że władanie chińskim lub francuskim jest niezbędne do dalszego rozwoju. Wtedy posługiwanie się konkretnym językiem gwarantuje awans, któremu towarzyszy równocześnie wzrost wynagrodzenia. Komunikacja w obcych językach to też większe możliwości zawodowe oraz szersza grupa kontaktów.
Całkowita racja, osoby, które biegle mówią po angielsku, mogą oczekiwać wyższej pensji. U mnie w pracy dodatkowo wymagany jest język francuski, a że nigdy się go nie uczyłem to zostałem wysłany na kurs językowy do szkoły Berlitz. Liczę, że szybko mi się uda nauczyć tego języka.