Materiał doniczki rzutuje na warunki rozwoju rośliny umieszczonej w tym pojemniku. W czasie zakupu, poza aspektem wizualnym, opłaca się rozważyć także walory praktyczne, w tym wymagania konkretnych gatunków flory. Przykładowo te lubiące stabilną temperaturę można posadzić w doniczkach plastikowych, zapewniających stałe warunki termalne. Nie są one natomiast wskazane dla roślin nielubiących nadmiernej wilgoci. Tutaj lepiej sprawdzą się modele ceramiczne, zapewniające dosyć swobodny przepływ wody i powietrza.
Wybierając doniczkę ogrodową, przeznaczoną na taras lub balkon, warto zwrócić uwagę na jej odporność na działanie zmieniających się warunków atmosferycznych. Zwłaszcza jeżeli w domu nie ma się miejsca na zimowe przechowywanie pojemnika. Wskazanym rozwiązaniem będzie tu doniczka z technorattanu. Można posadzić w niej gatunki wieloroczne, posiadające zdolność przetrwania w niskich temperaturach. W hodowli roślin istotna jest nie tylko ochrona na czas mrozów, ale również wybieranie materiałów odpornych na upały i intensywne promieniowanie słoneczne. Doniczka kompozytowa wykazuje takie właściwości, więc można w niej sadzić rośliny ciepłolubne, preferujące nasłonecznione stanowiska.
Hodowla roślin powinna być możliwie ekologiczna. Dlatego podczas zakupu doniczek istotne pozostaje wybieranie materiałów możliwie biodegradowalnych. Jeżeli plastik, to ten z górnej półki. Wytrzyma wiele sezonów, nie trzeba będzie za chwilę wymieniać pojemnika na nowy. Warto też rozważyć doniczki kamienne.